Először is leszögezném, hogy soha nem volt dolgom még TV boxszal, így teljesen új élmény volt számomra a beüzemelése – amihez nem kell atomfizikus végzettség – de haladjunk szép sorjában. Maga a pakk mérete meglepett, hogy ennyire pici és könnyű, nem tudtam mire számítsak, de a 195 x 115 x 60 mm-es méret és a 400 grammos tömeg meglepett. Maga a doboz egyszerű fehér karton, csak az eleje narancssárga, amit a fehér gyártói név és logó díszít. A tetején már az eszköz képe is helyet kapott, valamint a típusjelzés, a doboz hátulján a főbb tulajdonságok, míg az alján a részletes specifikáció. Ennyi, nem vitték túlzásba, de nem is kell, a lényeg úgyis belül rejlik.
A csomagolást kibontva a boxot pillantjuk meg először, abban a finom csomagban, amibe a telefonokat is bepakolják. A pakk alján találjuk meg a szükséges kellékeket a beüzemeléshez, ami egy hálózati adapterből, egy távirányítóból, egy HDMI kábelből, és egy angol nyelvű leírásból áll. Minden szépen, gondosan becsomagolva, pont elfér a dobozba, a helykihasználás kimaxolva a gyártónál. Nincs is többre szükség, egyedül a távirányítóhoz kell beszereznünk 2 db AAA elemet, ezt nem adják hozzá, de nem is baj, nehogy emiatt akadjon fenn a vámon, és nincs is hiányérzetem, hogy nem kaptam volna bármilyen tartozékot is.
Maga a kütyü a lehető legegyszerűbb, sima fekete kis doboz, méreteit tekintve 108 x 108 x 20 mm, tömege mindössze 200 gramm. Borítása műanyag, szerencsére a kellemes fajtából, ami szép matt fekete lett a gyárban. Az előlapon találunk átlátszó műanyagot, itt kapott helyet a kijelző (ez csupán a pontos időt jeleníti meg), a státuszjelző LED, és a jobb felső részen a típusjelzés. A LED kikapcsolt állapotban pirosan, működés esetén kéken világít, míg az óra színe matt fehér. A műanyag borítás a tetején folytatódik háromszög alakban, itt csupán a Magicsee felirat kapott helyet, míg a jobb oldala sima. A bal oldalon találunk két USB 2.0-ás bemenetet (ebből az egyik OTG képes), valamint az SD kártya fogadó nyílását, a hátoldalon pedig az SPDIF, a LAN, az AV- és HDMI (2.0) kimenet, valamint a tápegység csatlakozója. Az alján a négy kis lábacskát láthatjuk, valamint a lyukacsos műanyagot, amik a felesleges hő eltávozását segítik.
A hardver lelkét az Amlogic S905X chipset alkotja (négymagos Cortex-A53-as processzor, Mali-450 GPU), amihez 2 GB RAM-ot és 16 GB belső tárhelyet kapunk (ebből durván 11 GB szabad felhasználású), utóbbit egy maximum 64 GB-os memóriakártyával tovább növelhetjük.Bluetoothból 4.1-es verziót kapunk, a Wi-Fi pedig dual-bandes, így a 2,4GHz/5GHz is használható, és a b/g/n sávokat ismeri. Ezen a részén hamar túl is estünk, így lássuk a szoftveres oldalt, ami az Android 7.1-es verzióra épül, természetesen a médiatartalmak fogyasztására átszabva. Nincs telepakolva fölösleges alkalmazásokkal, a Google féle YouTube, Chrome, Gmail van feltelepítve, valamint a Netflix, Kodi, MX Player Pro, Mobdro (videostream program), MegaBox HD (online filmnézés), a Skype, és a Twitter. Ha ez nem lenne elég, természetesen a Play Áruházból további alkalmazások beszerzésére is lehetőségünk van. A Mobdro alkalmazáshoz már nem árt a LAN kábelt bevetni, nálam Wi-Fi kapcsolat esetén annyira szaggatott, hogy nézhetetlen volt, szemben a ShowBox alkalmazással, ami „Connectionerror” hibaüzenettel el sem indult, így erről nincs véleményem, akárcsak a MegaBox HD-ről, mivel egy weboldalra irányított folyamatosan, ezért nem bíbelődtem vele. De nem vettem lelkemre a dolgot, mivel a beépített Netflix alkalmazás tökéletesen működött, akárcsak az Áruházból letöltött HBO Go is, a kép- és a hang is szaggatásmentesen működött.
Az N5 beüzemelése pofonegyszerű, csupán össze kell kötni a TV-vel, áram alá helyezni, és jöhet a lényegi rész. Elsőként a helyi hálózatra kell csatlakozni, ez történhet az Ethernet porton keresztül, vagy Wi-Fi segítségével, amiből az utóbbi mellett döntöttem két okból is. Az egyik, hogy nem volt kedvem kábellel játszani a router és az eszköz között, a másik ok pedig az 5 GHz-es vezetéknélküli hálózat ígérete a dobozról, amit tesztelni is szerettem volna. Az RJ45 port 100 Mbit-es, a WiFi adapter pedig n-es szabványig kezeli a hálózatot, nekem akadásmentesen mentek a YouTube videók mind FullHD, mind 4K minőségben, így hozta az ígért szintet – de erről később még írok részletesebben.
A kezelőfelület puritán, de az ilyen céleszköz esetében ez előny, hamar a szórakozásé lehet a főszerep, nem kell keresgélni sokat a programok között. Amint beállítjuk az otthoni Wi-Fit, illetve a Google fiókunkat is csatlakoztattuk, használatba is vehetjük a készüléket, és nagy meglepetésemre kezeli (részben) a magyar nyelvet. Ha kiválasztjuk szeretett anyanyelvünket, a beállítások azonnal átváltanak angolról, viszont a főképernyőn az ikonok alatt marad az angol nyelv. A beállításokban ugye meg kell adni az e-mail címet és jelszót, ami kissé nehézkes a távirányító használatával, de azért megoldható, és bár nem írnék vele meg egy cikket – a célnak megfelel, és a Wi-Fi jelszó begépelése is hamar sikerült.
A távirányítóról sok mindent nem tudok elmondani, kicsi és könnyű, a gombok kézre állnak, nyomáspontjuk megfelelő. Kilenc gomb található csak rajta, ezekkel az egész TV boksz vezérlése megoldott, és könnyen használható. Aki esetleg chateléshez is használná, vagy a weben szörfözgetne, annak remek kiegészítő lehet egy Wireless Air Mouse (magyarul nem tudom, hogy is hívhatnánk), de enélkül is könnyű használni.
És végezetül jöjjön a lényeg, amiért tulajdonképpen megvesz az ember egy ilyen szerkezetet, konkrétan a mozizás. Az online részt már elmondtam, azzal gond nélkül megbirkózik a kis doboz, a 4K felbontású filmek is gyönyörűen futnak. Ennyivel azonban nem elégedtem meg, szereztem egy 25 tételből álló videócsomagot, amiben különböző kódolású, felbontású, bitrátájú klipek vannak, így alapos képet kaptam a képességekről. A teszthez a Samsung 24E390EW monitor/TV-m volt a megjelenítő (24”, 1920 x 1080 pixel felbontás, 60 Hz-es képfrissítés), valamint a hozzá kapott HDMI kábel. A videókat lejátszottam a gyárilag telepített Kodi, MX Player Pro, és a letöltött VLC lejátszóval is. SD-től kezdve 4K-ig terjedt a felbontás, a legtöbb videóformátumot szépen, akadásmentesen játszotta le a készülék, de pár tétel azért kifogott rajta. Ezen nem lepődtem meg, de kisebb csodát azért láttam rajta. A huszonöt válogatott rövid filmből öttel gyűlt meg a baja, ezeknél vagy darabos volt a mozgás, esetleg pixeles a kép, egy esetben viszont meg is halt a lejátszó – ez egy 4K/120 fps HEVC kódolású videó volt. Közös pontja a problémás videóknak, hogy a kódolás bitrátája magas volt (10 – 120 Mbps), a felbontásuk 1080p – 2160p (4K) között mozgott, de ezekkel nem is gondoltam, hogy a hardver el tud bánni gond nélkül. Viszont voltak olyan klippek, amiket simán vitt – előzetesen azt hittem, hogy nem fogja bírni – így pozitívan csalódtam benne. Hiába, a magas bitrátájú 4K filmek megtekintéséhez már kicsit komolyabb hardver javallott.
A weben történő szörfözésnél nem ütköztem akadályba, a tartalmakat megjelenítette, és az oldalakat is szépen tördelte.
Mindent egybevetve egy remek kis készülékről van szó, ami az esti kikapcsolódásban nagy segítségünkre lehet. Átlagos, Full HD felbontású filmekkel simán elboldogul – bizonyos feltételek mellett még a 4K-val is, a kép és a hang is teljesen rendben van, egyedüli hátrányként a régebbi 7.1-es Androidot róhatom fel neki, de ez legyen a legnagyobb baja egy TV boxnak.
Ha szeretnél egy olcsó, mégis használható TV boxot, bátran kattints a linkre, most csupán 9700 Ft-ot kérnek érte, a Priority Line szállítás pedig jelképes 735 Ft-ba kerül. Rendelésnél válasszuk az EU Plug opciót, hogy az adapter a megfelelő típus legyen.
Magicsee N5
A szerző értékelése
{REVIEW}
label=Overall
decimal=0
max=5
Dizájn=5
Képességek=4
Hardver=4
Használat=4
Ár=5
{/REVIEW}
Ne feledkezzetek meg róla, hogy vásárlás előtt keressetek meg minket, hogy megnézzük hol kapható a kiszemelt termék a legolcsóbban, esetleg kuponnal egybekötve, mert Csatlakozzatok Facebook oldalunkhoz és keressetek minket privátban. Csatlakozhattok Facebook csoportunkhoz is, ott pedig nyugodtan kérdezhettek új bejegyzést írva is!
Vásárlási segédlet: