Elég valószínű, hogy életében legalább egyszer cserélt már mindenki telefont, és legalább az utolsó ilyen készülék már okos volt. Nos, a feature telefonok (butatelefon) esetében is már a belső memóriába mentjük a névjegyeket és a szöveges üzeneteket. Erre megoldás volt az, ha a SIM kártya eléggé korlátolt tárhelyére mentettük ezen adatokat, így az új telefonon a SIM kártya áthelyezését követően ugyanúgy megvolt minden. Ez – mint minden más is – változik, ami egyszerre könnyebbé is teszi az életünket, de meg is nehezíti. Jártam már úgy, hogy tönkrement a telefonom, így elvesztek a tárolt telefonszámok, és az annál sokkal értékesebb üzenetek, netalántán fényképek. Ugyan léteznek a mobilgyártók által kiadott programok is, de példának okáért ha új terméket veszünk, és nem ugyanazt a márkát, akkor máris meg vagyunk lőve. Így most jöjjön pár jó tipp, hogy lehet a bajt megelőzni, hogy mindig biztonságban legyenek adataink.
Névjegyek
Ezekkel a legegyszerűbb a helyzet, itt sok mindent nem is kell mondani. Ugye alap, hogy már nem a SIM kártyára mentjük a kapcsolatok adatait, hanem a telefon belső tárhelyére. Így nagyságrendekkel több telefonszám menthető el, valamint rengeteg extra adat is megadható, ezeket felsorolni is nehéz, de még fénykép is rendelhető a hívó félhez. Hívás esetén nemcsak egy név, de egy arc is visszanézhet a telefon kijelzőjén. Itt a biztonság legkézenfekvőbb módja, hogy a névjegyeket ne csak a telefonon tároljuk, így a Google Címtár https://contacts.google.com adja magát. Itt szinte korlátlan mennyiségű extra adatot meg lehet adni egy kontakthoz, és a legjobb, hogy a telefon képes internetkapcsolat esetén szinkronizálni a dolgokat, így bárhol is módosítunk bármit, mindenhol (telefonon vagy webes felületen) a legfrissebb adatokkal dolgozhatunk.
SMS
Ez már egy fokkal keményebb dió, mint a névjegyek, de erre is van megoldás – ahogy mindenre. A Google ezeket nem képes menteni – pedig milyen jó lenne, ha a fiókunkban ezeket is tárolhatnánk, és akár a neten visszanézhetnénk. Ehhez az egyik régi motoros segítségét használom, az SMS Backup & Restore programot, ami a szöveges üzenetek mellett a híváslistát is képes kezelni. Ezt lementhetjük a telefonra (SD kártyára), de ennél egy fokkal jobb megoldás, ha azonnal fel is töltjük a felhőbe. Ezt automatikusan képes elvégezni a szoftver a Google megoldásával, és a mentés alig foglal helyet, így nem ettől telik be a kapott helyünk. Gond esetén ezzel a programmal a visszaállítás sem akadály, így a funkcióját tökéletesen ellátja.
Fotók és videók
Nos, ez a harmadik legfontosabb dolog, ami a telefonunkon szokott lenni. Sok (szép) emléket őrzünk, és fájó tud lenni, ha ezek elvesznek egy esetleges adatvesztés során (esetleg, ha ellopják a készüléket). A Google Fotók alkalmazás nem keverendő össze a Google Drive fiókunkkal – ugyan mindkettőt megkapjuk a regisztráció során, de míg a felhő tárhelyből 15 GB-ot kapunk alapból, addig a Fotók tárhelyünkön korlátlan mennyiségű fotót és videót tárolhatunk ingyen, ha megelégszünk a maximum 16 megapixeles állókép, illetve 1080p HD mozgókép felbontással. Véleményem szerint ez több, mint elég egy átlagfelhasználónak, így végtelen tárhelyre tehetünk szert, és a telefonról (SD kártyáról) is törölhetjük régi képeinket. Természetesen nem kell feltétlenül a Google alkalmazást használni – persze ez a legkényelmesebb – személy szerint még két másikat használok ezen kívül, amik segítenek az adataim elérésében bárhol és bármikor.
Az egyik ilyen egy nagy rivális alkalmazása, a Microsoft féle OneDrive, ami természetesen Android rendszerre is telepíthető, így az ingyenes csomaggal – 5 GB tárhelyet kapunk. Itt is beállítható az automatikus feltöltés, így internetelérés mellett (akár extra biztonsági másolatként) ide is menthetők a képek. Az alaptárhely elég karcsúnak mondható – én régi motorosként sok akcióval szereztem 50 GB tárhelyet. Aztán a munkám miatt inkább váltottam havi előfizetésre, így 1 TB tárhelyre sikerült szert tennem, és jár mellé az Office 365 is, a havidíj pedig tűrhető.
A harmadik – talán a legkevesebbek által ismert – szolgáltatás a Mega felhőtárhely. Ez is elérhető Androidról, de a webes felületet sem kell mellőzni, valamint kliensprogram is telepíthető, ahogy az első két tárhely esetében is. Ez a szolgáltatás nyújtja a legkevesebbet, és egyben a legtöbbet is. Mire értem ezt a kijelentést? Nagyon egyszerű, mivel a szolgáltatás csak felhőtárhelyet ad ellentétben a két korábbival, viszont azt kimaxolták. Alapból is 50 GB-nyi adatot is tárolhatunk ingyen, de ezt pár extra dolog ellenében tovább is bővíthetjük. Nem is ez a legszebb az egészben, hanem az, hogy a kapcsolat a két végpont között titkosított, így az ott tárolt adatokhoz csak a felhasználói név + jelszó, vagy a visszaállító kulcs ellenében férhetünk hozzá. Ha egyik sincs már meg, akkor akár tetszik, akár nem, búcsút mondhatunk mindennek, amit ott tároltunk – a jelszóemlékeztető ennél a szolgáltatónál nem működik.
Mint mindenki, mi is elmondjuk, hogy érdemes erős jelszót használni, és mindenhol másikat, valamint a kétlépcsős hitelesítés sem ördögtől való a mai világban. Az erős jelszavak hátránya, hogy nehéz megjegyezni őket, persze erre is léteznek programok, ezeket jelszómenedzselő alkalmazásoknak nevezzük, tele van a net velük. Érdemes itt is régóta jelen lévő alkalmazást használni, személy szerint a KeePass-ra teszem le a voksomat. Ez kicsi, könnyen kezelhető, és elérhető mind Androidra, mind Windowsra. Ez fájlba menti a bevitt adatokat, amiket rendszerezhetünk mappa szinten is az átláthatóság érdekében. Így elég a mesterjelszót megjegyezni, és ha egy felhőbe mentjük, bárhonnan elérhetjük egy pillanat alatt. A legjobb, hogy Android alatt ujjlenyomatunkkal is hozzáférhetünk a bejegyzéseinkhez. Természetesen a névjegyek/SMS-ek/adataink biztonsági mentésére léteznek egyéb programok is, de ezeket nem használtam/használom, és nem akarnék butaságot írni róluk. Elég csak a Play Áruházban rákeresni, kismillió ajánlatot kapunk, de érdemes óvatosnak lenni, és csak azokat tesztelni, amik már bizonyítottak, és egy jó ideje jelen vannak a piacon is.
Fontos, hogy ne csak egy helyen tároljuk adatainkat, mert ha azzal az eszközzel történik valami, akkor elveszíthetjük ezeket. A számomra legfontosabb adatokat legalább 2 helyre (de inkább 3) mentem, ami kissé macerás, de ennyi fáradságot megér ezek biztonságos tárolása. Ha a telefonnal/laptoppal történik valami, akkor sem esem kétségbe, mivel minden adatot, családi fotót, munkámat szinte azonnal vissza tudok szerezni a megfelelő helyről az általam korábban felsorolt alkalmazásokból. Tegyetek meg ti is mindent, hogy ha bekövetkezik a nem várt esemény, legyen mihez nyúlni, ellenkező esetben érzelmileg és anyagilag is sokba kerülhet ennek elmulasztása.
Ne feledkezzetek meg róla, hogy vásárlás előtt keressetek meg minket, hogy megnézzük hol kapható a kiszemelt termék a legolcsóbban, esetleg kuponnal egybekötve. Csatlakozzatok Facebook oldalunkhoz és keressetek minket privátban. Csatlakozhattok Facebook csoportunkhoz is, ott pedig nyugodtan kérdezhettek új bejegyzést írva is!
Vásárlási segédlet: